פג וגילו המתוקן

חישוב גיל מתוקן :

גיל מתוקן הוא הגיל הכרונולוגי של התינוק שלכם, פחות מספר השבועות שהקדימו את תאריך הלידה המשוער. לדוגמה, גילו המתוקן של תינוק בן שנה שנולד שלושה חודשים לפני הזמן הוא תשעה חודשים.

חשיבות גיל מתוקן :

אם אתם מודאגים בנוגע להתפתחותו של ילדכם, גילו המתוקן יכול להיות יעיל מאוד. לפי הדוגמא מעלה עדיף להשוות את התפתחותו לזו של תינוקות בני תשעה חודשים ולא שנה. מוחם של תינוקות גדל ומתפתח בשתי דרכים עיקריות: הראשונה היא לפי רצף ביולוגי מתוכנן מראש; והשנייה היא בתגובה להתנסויות שהם עוברים בחיים. לעיתים קרובות אי אפשר לשנות או להחיש את ההתפתחות עד סיומו של החלק הנוכחי ברצף המתוכנן. למשל, גם אם תחזיקו את ילדכם בזרועותיו ותוליכו אותו, לא תוכלו להחיש את קצב התפתחות ההליכה שלו. כדי שילדכם יתחיל ללכת, כל חלקי המוח ששולטים על מיומנויות ההליכה – שיווי משקל, תיאום שרירים, היכולת לאמוד את המרחק ועוד – צריכים להיות מוכנים. גיל המתוקן יכול לעזור כאשר אתם מנסים להבין אם ההתפתחות של התינוק שלכם נמצאת במסלול הנכון. כך, למשל, אתם עלולים לדאוג אם התינוק שלכם הגיע לגיל שנה ועדיין לא התחיל לזחול. עם זאת, אם אתם מחשבים את גילו של התינוק כתשעה חודשים ולא כשנה, ה”עיכוב” הזה אינו צריך להדאיג אתכם. הגיל המתוקן רלוונטי מאוד בעיקר בשנותיו הראשונות של ילדכם.

משמעות התפתחות :

לאחר שאתם משתחררים מבית החולים, תצטרכו להגיע עם תינוקכם לביקורות תכופות לצורך מעקב רפואי והתפתחותי. ביקורות אלו יבוצעו במסגרת מרפאת פגים של בית החולים ממנו שוחררתם, או במסגרת קופת החולים. כמו כן, תינוקות שנולדו לפני השבוע ה-32 להריון, או במשקל לידה הקטן מ- 1,500 גר, ונמצאים לכן בסיכון מוגבר לעיכובים ובעיות התפתחותיות, יופנו למעקב במסגרת מכונים להתפתחות הילד. 

רוב המומחים ממליצים לתקן את הגיל לפחות עד שהילד בן שנתיים


© raisingchildren.net.auהמידע תורגם ונערך באישור האתר Raising Children Network ומובא כלשונו ללא עריכה רופא/אחות, וללא אחריות של חברת BabyPag.